Azərbaycan Respublikasının Gürcüstandakı Fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Faiq Quliyev Estoniya Respublikasının Gürcüstandakı Fövqəladə və səlahiyyətli səfiri xanım Riina Kalyurand ilə görüş keçirmişdir
15 fevral 2021-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının Gürcüstandakı Fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Faiq Quliyev Estoniya Respublikasının Gürcüstandakı Fövqəladə və səlahiyyətli səfiri xanım Riina Kalyurand ilə görüş keçirmişdir.
Qonağı səmimi qəlbdən salamlayan Səfir F.Quliyev Estoniyadan olan həmkarına Gürcüstanda missiyasında uğurlar diləmişdir. O, Azərbaycan – Gürcüstan strateji tərəfdaşlığının hər iki xalqın rifahına xidmət etdiyini və bütün Cənubi Qafqaz bölgəsində dayanıqlı inkişafı təmin edən əsas təkanverici amil olduğu barədə ətraflı məlumat vermişdir. Söhbət zamanı son dövrdə Cənubi Qaz Dəhlizinin istifadəyə verilməsi Avropa enerji təhlükəsizliyinin təmin edilməsinə növbəti mühüm töhfə kimi təqdir edilmişdir.
Bununla yanaşı, bölgəmizdə təhlükəsizlik mənzərəsinə toxunan Səfir F.Quliyev təqribən 30 il boyunca ölkəmizə qarşı davam edən təcavüz, onunla əlaqədar qəbul edilmiş, lakin yerinə yetirilməmiş beynəlxalq sənədlər barədə dolğun məlumat vermişdir. O, 44 günlük Vətən müharibəsinin səbəbləri və mahiyyəti barədə danışaraq, torpaqlarımızın işğalına son qoyulmasının, ərazi bütövlüyümüzün bərpa olunmasının nəinki təkcə Azərbaycan, bütün region üçün müsbət dəyişikliklərə gətirəcəyini demişdir.
Söhbət əsnasında xanım R.Kalyurand ölkəsinin Cənubi Qafqaz ölkələri ilə münasibətlərin inkişaf etdirilməsinə diqqət yetirdiyini bildirmişdir. Onun sözlərinə görə, bölgəmizdə cərəyan edən proseslər və yaranan yeni mənzərə Estoniya tərəfindən də diqqətlə izlənilir və onun ölkəsi regional əməkdaşlığın daha da inkişaf etdirilməsi niyyətindədir.

Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Azerbaijan to Georgia Faig Guliyev met with Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Estonia to Georgia Riina Kaljurand
On February 15, 2021, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Azerbaijan to Georgia Faig Guliyev met with Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Estonia to Georgia Riina Kaljurand.
Welcoming the guest, Ambassador F.Guliyev wished his Estonian counterpart success in her mission in Georgia. He noted in detail that the Azerbaijan-Georgia strategic partnership serves the well-being of both peoples and is a key driver of sustainable development in the entire South Caucasus region. The recent commissioning of the Southern Gas Corridor has been appreciated as another important contribution to Europe's energy security.
At the same time, referring to the military and political security situation in the region, Ambassador F.Guliyev gave detailed information about the aggression against Azerbaijan, which has lasted for about 30 years, and the international documents adopted in connection with it, but remained not implemented for decades. Speaking about the causes and essence of the 44-day Patriotic War, he said that ending the occupation of our lands and restoring our territorial integrity would bring positive changes not only for Azerbaijan but for the region as a whole.
During the meeting, Ms. Kaljurand noted that her country pays attention to the development of relations with the countries of the South Caucasus. According to her, the processes taking place in the region and the new situation are being closely monitored by Estonia, and her country intends to further develop the regional cooperation.