Mətbuat şərhi 25 sentyabr 2015
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov BMT-nin Terrorçuluqla Mübarizə Komitəsinin İcraedici Direktorluğunun icraçı direktoru Jan-Pol Laborde ilə görüşüb
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov BMT Baş Məclisinin 70-ci sessiyasında iştirakı çərçivəsində 24 sentyabr 2015-ci il tarixində  BMT-nin Terrorçuluqla Mübarizə Komitəsinin İcraedici Direktorluğunun icraçı direktoru Jan-Pol Laborde ilə görüşüb.
Görüş zamanı Laborde Suriya və İraqa vuruşmaq üçün gedən çoxlu sayda xarici döyüşçülərin təhlükəsizlik üçün təhdid olduğunu qeyd etdi. Azərbaycan Respublikasının terrorçuluqdan əziyyət çəkən bir ölkə olduğunu vurğulayan icraçı direktor, terrorçuluqla mübarizə sahəsində ölkəmizin gördüyü işləri yüksək qiymətləndirdi. Bu sahədə ölkəmizlə yaxın əməkdaşlığın vacibliyini bildirdi və bu məqsədlə, Azərbaycana səfər etmək niyyətini diqqətə çatdırdı.
Elmar Məmmədyarov Azərbaycanın bu sahədə əməkdaşlıq etməyə hazır olduğunu və İcraedici Direktorluğun Azərbaycana səfər etmək niyyətinin alqışlandığını bildirdi. Avropa ölkələri ilə müqayisədə Azərbaycandan İraq və Suriya kimi ölkələrə döyüşməyə gedənlərin az sayda olduğunu qeyd edən nazir, bu təhdidin qarşısını almaq üçün həyata keçirilən tədbirlər barədə məlumat verdi. Əlavə olaraq, Elmar Məmmədyarov məsələnin həlli üçün dövlətlər arasında məlumat mübadiləsinin vacib olduğunu vurğuladı. Nazir İraq və Suriya kimi ölkələrdə siyasi vəziyyətin həllinə nail olmadan xarici döyüşçülərlə bağlı problemin aradan qaldırılmasının qeyri-mümkün olduğunu bildirdi.
Laborde BMT Təhlükəsizlik Şurası tərəfindən qəbul edilmiş 2170, 2178 və 2199 saylı qətnamələrin problemin həlli üçün vacib əsas olduğunu və onların həyata keçirilməsi üçün vasitələrin tapılmasının atılacaq addımlar sırasında durduğunu qeyd etdi.

Press release 25 September 2015
Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Jean Paul Laborde, the Executive Director of UN Counter-Terrorism Executive Directorate
Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Jean Paul Laborde, the Executive Director of  UN Counter-Terrorism Executive Directorate on the sidelines  of 70th session of the UN General Assembly on 24 September, 2015.
During the meeting Jean Paul Laborde stated that joining number of foreign fighters to the conflict in Syria and Iraq constitutes a threat for the security. Executive director stressed that, the counter terrorism  efforts of the  Republic of  Azerbaijan, as country suffering from terrorism is highly commended. He underlined the importance of close cooperation with Azerbaijan. In this regard he expressed his intentions to pay a visit to Azerbaijan.
Elmar Mammadyarov reiterated  that Azerbaijan stands  ready for cooperation in this area. Furthermore he welcomed the visit intention of  Executive Director to Azerbaijan.
Minister noted  that as regards with European countries small number of people are going to join to the fight in Syria and Iraq. He informed about the measures taken to prevent this development. In addition, Minister stressed the necessity of exchanging of information among states for resolution of this issue. Minister underlined that, without finding solution to political problems in Iraq and Syria the elimination of problem with foreign fighters remains impossible.
Jean Paul Laborde mentioned that the UN Security Council resolutions 2170, 2178 and 2199 set the important  base for solving the issue. He added that finding mechanisms for the implementation of resolutions should be among the steps to be undertaken