“Azərbaycanla Gürcüstan arasında münasibətlərin strateji tərəfdaşlıq səviyyəsinə çatmasında Heydər Əliyevin rolu” mövzusunda videokonfrans
Azərbaycanın Gürcüstandakı səfirliyinin təşəbbüsü ilə “Azərbaycanla Gürcüstan arasında münasibətlərin strateji tərəfdaşlıq səviyyəsinə çatmasında Heydər Əliyevin rolu” mövzusunda videokonfrans keçirilib.
Tədbir ümummilli lider Heydər Əliyevin vəfatının 17-ci ildönümünə həsr olunub.
Konfransda Azərbaycanın xarici işlər nazirinin müavini Xələf Xələfov, səfir Faiq Quliyev, Milli Məclisin Azərbaycan- Gürcüstan parlamentlərarası əlaqələr üzrə işçi qrupunun sədri Arzu Nağıyev, dostluq qrupunun üzvləri, GUAM Parlament Assambleyasında Azərbaycan parlament nümayəndə heyətinin rəhbəri Elnur Allahverdiyev, Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədrinin müavini Vaqif Seyidbəyli, eləcə də ulu öndər Heydər Əliyevin Prezidentliyi dövründə Azərbaycan Respublikasının Milli siyasət məsələləri üzrə Dövlət müşaviri olmuş, ölkəmizin Qırğızıstandakı səfiri Hidayət Orucov, “SOCAR Georgia”-nın baş direktoru Mahir Məmmədov, Azərbaycanın Batumi şəhərindəki baş konsulu Pərviz İsmayılzadə, Gürcüstan tərəfindən xarici işlər nazirinin müavini Laşa Darsalia, Gürcüstanın Bakıdakı səfiri Zurab Pataradze, parlamentin vitse-spikeri, Gürcüstan-Azərbaycan parlamentlərarası dostluq qrupunun sədri Kaxa Kuçava, Gürcüstanın Gəncə şəhərindəki baş konsulu Nikoloz İaşvili, Gürcüstanın Barışıq və Vətəndaş Bərabərliyi Nazirliyinin Kvemo-Kartli regionu üzrə nümayəndəsi Ayaz Məmmədov və digər rəsmi şəxslər iştirak ediblər.
Səfir Faiq Quliyev çıxışında xalqımızın Ümummilli Liderinin Azərbaycan-Gürcüstan münasibətlərinin inkişafındakı əvəzsiz xidmətlərindən bəhs edib, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə dost ölkələrimiz arasında əlaqələrin daha da genişləndiyini və strateji tərəfdaşlıq səviyyəsinə yüksəldiyini bildirib.
Xarici işlər nazirinin müavini Xələf Xələfov dahi şəxsiyyət Heydər Əliyevin Gürcüstan ilə əlaqələrə xüsusi önəm verdiyini, iki müstəqil dövlət arasında əlaqələrin təməlinin Ulu Öndərin Gürcüstana ilk rəsmi səfəri zamanı qoyulduğunu vurğulayıb.
Vətən müharibəsində Azərbaycan xalqının qazandığı parlaq Qələbədən bəhs edən nazir müavini 44 gün davam edən hərbi əməliyyatlar nəticəsində Azərbaycanın öz ərazilərini Ermənistanın işğalından azad etdiyini bildirib. Bu müddətdə Gürcüstanın göstərdiyi dəstəyə və həmrəyliyə görə təşəkkürünü bildirib.
Laşa Darsalia ulu öndər Heydər Əliyevin Gürcüstanla əlaqələrin strateji tərəfdaşlıq səviyyəsinə çatmasında danılmaz rolunun olduğunu, iki ölkə arasında dost və qonşuluq münasibətlərinin hazırda da yüksələn templə inkişaf etdiyini bildirib. O, Gürcüstanın daim Azərbaycanın yanında olacağını, Heydər Əliyevin iki ölkə arasında münasibətlərin inkişafı üçün atdığı addımların bu gün Prezident İlham Əliyev ilə Gürcüstanın hazırkı rəhbərliyi tərəfindən davam etdirildiyini, əlaqələrimizin daha da möhkəmləndiriləcəyinə əminliyini ifadə edib.
Daha sonra konfrans plenar iclas ilə öz işinə davam etdirib.
İclasda səfir Zurab Pataradze, Vaqif Seyidbəyli, səfir Hidayət Orucov, Kaxa Kuçava, Arzu Nağıyev, Mahir Məmmədov, Elnur Allahverdiyev, Pərviz İsmayılzadə və başqaları çıxış edərək ulu öndər Heydər Əliyevin hakimiyyətə qayıdışından sonra Azərbaycan ilə Gürcüstan arasında ziddiyyətlərin aradan qalxdığı, xarici və daxili siyasətdə milli mənafeləri təmin edən strategiyanın həyata keçirildiyini qeyd ediblər.
Bildirilib ki, ümummilli lider Heydər Əliyevin rəhbərliyi dövründə 1995-ci ildə Azərbaycan ilə Gürcüstan arasında bağlanan müqaviləyə əsasən siyasi, iqtisadi, hərbi və kommunikasiya sahələrində yeni mərhələyə qədəm qoyulub.
Çıxışlarda, dahi siyasətçilər Heydər Əliyevin və Eduard Şevardnadzenin əsasını qoyduğu strateji əməkdaşlıq əlaqələrinin hazırda uğurla davam etdiyi, Bakı-Supsa, Bakı-Tbilisi-Ceyhan, Bakı-Tbilisi-Ərzurum, TRASEKA, Bakı-Tbilisi-Qars və Trans-Anadolu Qaz Boru Kəməri kimi qlobal enerji, nəqliyyat-kommunikasiya layihələrinin Gürcüstanla Azərbaycanı daha sıx birləşdirən amillər olduğu bildirilib. Konfrans iştirakçıları Ulu Öndərin layiqli davamçısı Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi altında iki dost və qonşu ölkələrin strateji əməkdaşlıq əlaqələrinin daha da möhkəmləndiyini xüsusi qeyd ediblər.
Konfransda, koronavirus pandemiyasının yayılmasının qarşısının alınması ilə bağlı qoyulan məhdudiyyətlərin aradan qaldılmasından sonra ulu öndər Heydər Əliyev ilə bağlı növbəti konfransın Tbilisi şəhərində keçirilməsi təklif olunub.

Video conference on "The role of Heydar Aliyev in reaching the level of strategic partnership between Azerbaijan and Georgia"
At the initiative of the Azerbaijani Embassy in Georgia, a video conference on "The role of Heydar Aliyev in achieving the level of strategic partnership between Azerbaijan and Georgia" was held.
The event is dedicated to the 17th anniversary of the death of national leader Heydar Aliyev.
Azerbaijani Deputy Foreign Minister Khalaf Khalafov, Ambassador Faig Guliyev, Chairman of the Azerbaijani-Georgian Parliamentary Working Group on Interparliamentary Relations Arzu Nagiyev, members of the Friendship Group, Head of the Azerbaijani Parliamentary Delegation to the GUAM Parliamentary Assembly Elnur Allahverdiyev, Deputy Chairman of the State Committee for Work with Diaspora Vagif Seyidbeyli, as well as State Counselor for National Policy of the Republic of Azerbaijan during the presidency of great leader Heydar Aliyev, Ambassador of Kyrgyzstan to Kyrgyzstan Hidayat Orujov, Director General of SOCAR Georgia Mahir Mammadov, Consul General of Azerbaijan in Batumi Parviz Ismayilzade, Minister of Foreign Affairs of Georgia Deputy Lasha Darsalia, Georgian Ambassador to Baku Zurab Pataradze, Vice Speaker of the Parliament, Chairman of the Georgian-Azerbaijani Interparliamentary Friendship Group Kakha Kuchava, Consul General of Georgia in Ganja Nikoloz Iashvili, Georgian Peace and Citizen Ayaz Mammadov, the representative of the Ministry for the Kvemo-Kartli region, and other officials were present.
In his speech, Ambassador Faig Guliyev spoke about the invaluable services of the national leader in the development of Azerbaijani-Georgian relations, noting that relations between our friendly countries have expanded and reached the level of strategic partnership under the leadership of President Ilham Aliyev.
Deputy Foreign Minister Khalaf Khalafov stressed that the genius Heydar Aliyev attached special importance to relations with Georgia, and the foundation of relations between the two independent states was laid during the Great Leader's first official visit to Georgia.
Speaking about the brilliant victory of the Azerbaijani people in the Patriotic War, the Deputy Minister said that as a result of 44 days of military operations, Azerbaijan liberated its territories from Armenian occupation. He thanked Georgia for its support and solidarity during this period.
Lasha Darsalia said that the great leader Heydar Aliyev played an undeniable role in reaching the level of strategic partnership with Georgia, and that friendly and neighborly relations between the two countries are still developing at an increasing pace. He expressed confidence that Georgia will always stand by Azerbaijan, that the steps taken by Heydar Aliyev to develop relations between the two countries are being continued today by President Ilham Aliyev and the current leadership of Georgia, and that our relations will be further strengthened.
The conference continued with a plenary session.
Ambassador Zurab Pataradze, Vagif Seyidbeyli, Ambassador Hidayat Orujov, Kakha Kuchava, Arzu Nagiyev, Mahir Mammadov, Elnur Allahverdiyev, Parviz Ismayilzadeh and others addressed the meeting. They noted that the strategy to ensure the interests of the people has been implemented.
It was noted that under the agreement signed between Azerbaijan and Georgia in 1995 under the leadership of national leader Heydar Aliyev, a new stage has been entered in the political, economic, military and communication spheres.
In his speeches, he noted that the strategic partnership established by great politicians Heydar Aliyev and Eduard Shevardnadze is now successfully continuing, including the Baku-Supsa, Baku-Tbilisi-Ceyhan, Baku-Tbilisi-Erzurum, TRACECA, Baku-Tbilisi-Kars and Trans-Anatolian Gas Pipeline. It was noted that global energy, transport and communication projects are the factors that unite Georgia and Azerbaijan more closely. The conference participants noted that under the leadership of President Ilham Aliyev, a worthy successor of the Great Leader, the strategic cooperation between the two friendly and neighboring countries has been further strengthened.
At the conference, it was proposed to hold the next conference on the great leader Heydar Aliyev in Tbilisi after the lifting of restrictions on the prevention of the spread of the coronavirus pandemic.