Mətbuat şərhi 18 may 2021
AR Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin nümayəndə heyəti Gürcüstana səfəri çərçivəsində bir sıra görüşlər keçirmişdir
18 may 2021-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədr müavini Vaqif Seyidbəyovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətinin Gürcüstana səfəri başlayıb. Səfər çərçivəsində nümayəndə heyətinin üzvləri Gürcüstanın dövlət qurumlarında bir sıra görüşlər keçiriblər. Onların sırasında Gürcüstan Xarici İşlər nazirinin müavini Laşa Darsalia, Mədəniyyət, Gənclər və İdman nazirinin birinci müavini Kaxa Sixarulidze, Təhsil və Elm nazirinin birinci müavini Ekaterine Tqebuadze, Barışıq və Vətəndaş Bərabərliyi üzrə dövlət nazirinin müavini Lia Giqauri, Dini Məsələlər üzrə Dövlət Agentliyi sədrinin müavini Giorgi Ukleba, Hüquqi Yardım Xidmətinin direktoru Rajden Kupraşvili və Marneuli merinin v.i.e. Zaur Tabatadze, mer müavini Kənan Ömərov ilə məhsuldar görüşlər baş tutub. Bundan əlavə, M.F.Axundzadə adına Tbilisi şəhəri 73 nömrəli orta məktəbdə müəllim heyəti ilə görüş, eləcə də M.F.Axundzadə adına Azərbaycan Mədəniyyəti Muzeyində Nizami Gəncəvinin “Xəmsə”sinə aid əsərlərin gürcü dilinə tərcümə edilmiş nəşrlərin təqdimat mərasimi və digər tədbirlər təşkil edilib. Daha sonra Tbilisi, Dmanisi, Bolnisi, Qardabani, Marneuli rayonlarında soydaşlarımızla görüşlər keçirilib, onların problemləri dinlənilib, bu problemlərin həlli istiqamətində fikir mübadiləsi aparılıb, bir neçə şəhid ailələri ziyarət edilib.
Gürcüstan dövlət qurumlarında keçirilən görüşlər zamanı iki ölkə arasında bərqərar olmuş və uğurla inkişaf edən strateji tərəfdaşlığın əhəmiyyəti vurğulanıb. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin dost Gürcüstanla əlaqələrin daha da möhkəmləndirilməsi və müasir dövrün tələblərinə uyğun olaraq irəli aparılmasına yetirdiyi prioritet diqqət önə çəkilib və bunun bariz nümunəsi kimi Gürcüstan Baş naziri İrakl Qaribaşvilinin Azərbaycan Respublikasına son rəsmi səfəri vurğulanıb.
Gürcüstan azərbaycanlılarının tarixən iki ölkə və xalqlar arasındakı əlaqələrdə oynadığı rol xüsusi vurğulanıb, Gürcüstan vətəndaşları olaraq soydaşlarımızın ölkənin ictimai həyatında iştirak etmələri, onun inkişafına töhfələr vermələri qeyd edilib. Azərbaycan Respublikası tərəfindən Gürcüstanda Azərbaycan dilli orta məktəblərin Azərbaycan dili və ədəbiyyatı fənləri üzrə dərs vəsaitləri ilə təchiz edilməsi, habelə sözügedən ixtisas üzrə müəllim kadrlarının hazırlanması sahəsində əməkdaşlığın davam etdirilməsi, bu məktəblərdə gürcü dilinin tədrisinin keyfiyyətinin artırılması barədə fikir mübadiləsi aparılıb.
Görüşlərdə təhsil, mədəniyyət və digər sahələrdə Azərbaycan və Gürcüstan arasında qarşılıqlı anlaşma və hörmətə əsaslanan əməkdaşlığın davam etdirilməsi məmnuniyyətlə vurğulanıb. Həmçinin, Azərbaycan tərəfinin müxtəlif sosial, humanitar və hüquqi yardım layihələrinə mühüm töhfələri təqdir edilib.
Bütün keçirilən görüşlər zamanı Azərbaycanla Gürcüstan arasındakı strateji tərəfdaşlığın xalqlarımızın mənafelərinə uyğun inkişaf etdirilməsi və hər iki tərəfin bu strateji seçimə sadiq qalmaları vurğulanıb. Azərbaycan-Gürcüstan əməkdaşlığının bütün sahələrdə olduğu kimi, ölkədə yaşayan soydaşlarımızla əlaqədar da uğurla davam etdiriləcəyinə dair əminlik ifadə edilərək, bu istiqamətdə hər iki tərəfin siyasi iradəsi məmnuniyyətlə vurğulanıb.
Həyata keçirilən sözügedən səfər Azərbaycan-Gürcüstan qarşılıqlı təmaslarının növbəti təzahürü olub və müvafiq sahələrdə əməkdaşlığın daha da irəli aparılmasına əlavə təkan verib.

The delegation of the State Committee on Work with AR Diaspora held several meetings within the framework of their visit to Georgia
On May 18, 2021, a delegation led by Deputy Chairman of the State Committee for Work with the Diaspora of the Republic of Azerbaijan Vagif Seyidbeyov began a visit to Georgia. During the visit, members of the delegation held a number of meetings in Georgian government agencies. Among them are Georgian Deputy Foreign Minister Lasha Darsalia, First Deputy Minister of Culture, Youth and Sports Kakha Sikharulidze, First Deputy Minister of Education and Science Ekaterine Tgebuadze, Deputy Minister of State for Peace and Civil Equality Lia Gigauri, Deputy Chairman of the State Agency for Religious Affairs Giorgi Ukleba , Director of the Legal Aid Service Rajden Kuprashvili and the mayor of Marneuli vie Productive meetings were held with Zaur Tabatadze and Deputy Mayor Kanan Omarov. In addition, a meeting with the teaching staff of Tbilisi MF Akhundzadeh Secondary School No. 73, as well as a presentation of Georgian translations of Nizami Ganjavi's "Khamsa" and other events were organized at the MFAkhundzadeh Museum of Azerbaijani Culture. Afterwards, meetings were held with our compatriots in Tbilisi, Dmanisi, Bolnisi, Gardabani and Marneuli districts, their problems were heard, views were exchanged on the solution of these problems, and several families of martyrs were visited.
During the meetings in Georgian government agencies, the importance of the established and successfully developing strategic partnership between the two countries was stressed. The priority given by the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev to further strengthen relations with friendly Georgia and move forward in accordance with modern requirements was highlighted, and the recent official visit of Georgian Prime Minister Irakl Garibashvili to Azerbaijan was highlighted.
The role of Georgian Azerbaijanis in the history of relations between the two countries and peoples was emphasized, and it was noted that our compatriots as Georgian citizens participate in the public life of the country and contribute to its development. The sides exchanged views on the provision of Azerbaijani-language secondary schools in Georgia with textbooks on Azerbaijani language and literature, as well as the continuation of cooperation in the field of teacher training in this specialty, improving the quality of Georgian language teaching in these schools.
The sides noted with satisfaction the continuation of cooperation between Azerbaijan and Georgia based on mutual understanding and respect in education, culture and other fields. They also praised the significant contribution of the Azerbaijani side to various social, humanitarian and legal assistance projects.
During all the meetings, it was stressed that the strategic partnership between Azerbaijan and Georgia should be developed in the interests of our peoples and that both sides should remain committed to this strategic choice. Expressing confidence that the Azerbaijani-Georgian cooperation will continue successfully in all areas, as well as in connection with our compatriots living in the country, the political will of both sides in this direction was noted with satisfaction.
The visit was another manifestation of Azerbaijan-Georgia contacts and gave additional impetus to further cooperation in relevant fields.