Azərbaycan Respublikasının Gürcüstandakı Səfirliyinin “Azərbaycan və Gürcüstanın azadlıq mübarizəsi: 20 Yanvar və 9 Aprel faciələrinin səbəbləri, fəsadları və ortaq dəyərləri” mövzusunda onlayn formatında keçirilən dəyirmi masa haqqında mətbuat açıqlaması
25 yanvar 2021-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının Gürcüstandakı Səfirliyinin təşəbbüsü ilə “Azərbaycan və Gürcüstanın azadlıq mübarizəsi: 20 Yanvar və 9 Aprel faciələrinin səbəbləri, fəsadları və ortaq dəyərləri” onlayn formatında dəyirmi masa təşkil edilmişdir. 15-ə qədər Gürcüstan ekspertinin qatıldığı bu tədbir iştirakçılarına müraciət edən Fövqəladə və səlahiyyətli səfir Faiq Quliyev Azərbaycan və Gürcüstanın tarixi bağlılığı, o cümlədən xalqlarımızın taleyinə oxşar faciələrin nəsib olunduğunu vurğulayaraq, Qara Yanvar və 9 Aprel hadisələrinin səbəbləri, mahiyyəti və tarixi nəticələri barədə ətraflı bəhs etdi.
O, Azərbaycan xalqına qarşı törədilmiş bu cinayətə siyasi və hüquqi qiymətin verilməsində Ümummilli lider Heydər Əliyevin oynadığı rolu xüsusilə qeyd etdi. Şəhidlərin qanı bahasında əldə edilmiş hər iki ölkənin müstəqilliyi dövründə Azərbaycan və Gürcüstanın tarixi mehriban qonşuluq münasibətlərinə sadiq qalaraq, onların strateji tərəfdaşlıq səviyyəsinə qaldırdığı və bu tərəfdaşlığın sayəsində Cənubi Qafqaz bölgəsinin yeni simasının yaradıldığını söylədi.
Gürcüstanlı ekspertlər öz çıxışlarında ölkələrimizin keçmişdə və hal-hazırda qarşılıqlı şəkildə bir-birini dəstəklədiyini bildirərək, gələcəkdə də hər iki dövlətin və bütövlükdə bölgənin maraqlarına xidmət edən bu strateji tərəfdaşlığın inkişaf etdirilməsinin vacibliyi üzərində dayandılar. Onlar, Heydər Əliyev və Eduard Şevardnadzenin oynadığı təməlqoyucu rolu qeyd edərək, bu gün də dövlət və hökumət başçıları arasında sıx əməkdaşlığın əhəmiyyətini vurğuladılar. Bir sıra gürcüstanlı ekspertlər Azərbaycan xalqının 44 günlük Vətən müharibəsində əldə etdiyi şanlı qələbə münasibəti ilə təbrik etdi və bu tarixi hadisənin yeni bölgə reallıqlarının yaranmasına səbəb olduğunu söylədilər. Onlar, ölkələrimizin gələcəkdə də əlaqələndirilmiş şəkildə çıxış etməsinə dair əminlik ifadə etdilər.
Məhsuldar fikir mübadiləsi şəklində keçirilmiş bu dəyirmi masa Azərbaycan-Gürcüstan tərəfdaşlığının elmi müstəvidə dərk edilməsinin təzahürü oldu.

Press statement of the Embassy of the Republic of Azerbaijan in Georgia on the online format of ′′ Freedom Fight of Azerbaijan and Georgia: The causes, consequences and common values of January 20 and April 9 tragedies ′′
By the initiative of the Embassy of the Republic of Azerbaijan in Georgia a round table was organised in the online format "Azerbaijan and Georgia's struggle for freedom: the causes, consequences and common values of the tragedies of January 20 and April 9" on January 25, 2021.
Addressing the participants of the event, which was attended by about 15 Georgian experts, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary Faig Guliyev stressed the historical connection between Azerbaijan and Georgia, as well as similar tragedies to the fate of Georgian and Azerbaijani people, spoke in detail about the causes, nature and historical consequences of the Black January and 9 April tragedies.
He stressed the role of the National Leader Heydar Aliyev in giving a political and legal assessment to the crime committed against the Azerbaijani people. He said that during the independence of both countries, which was gained at the cost of the blood of martyrs, Azerbaijan and Georgia remained faithful to the good neighborly relations, raised them to the level of strategic partnership and created a new image of the South Caucasus.
In their speeches, Georgian experts noted the mutual support of the countries in the past and present, and stressed the importance of developing the strategic partnership, which will serve the interests of both countries and the region as a whole. Noting the fundamental role played by Heydar Aliyev and Eduard Shevardnadze, they stressed the importance of close cooperation between the heads of state and government today. A number of Georgian experts congratulated the Azerbaijani people on their glorious victory in the 44-day Patriotic War and said that this historic event has given rise to new regional realities. They expressed confidence that our countries will continue to act in a solidary manner.
This round table, which was held in the form of a fruitful exchange of views, was a manifestation of the scientific understanding of the Azerbaijani-Georgian partnership.