18 aprel 2022-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının Gürcüstandakı Fövqəladə və Səlahiyyətli Səfiri Faiq Quliyev Gürcüstanın Ətraf Mühitin Mühafizəsi və Kənd Təsərrüfatı Naziri Otar Şamuqia ilə görüş keçirmişdir
Görüşdə tərəflər iki dost və strateji tərəfdaş olan Azərbaycan ilə Gürcüstan arasında bütün sahələrdə olduğu kimi kənd təsərrüfatı, qida təhlükəsizliyi və ətraf mühitin qorunması sahələrində də sıx əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulduğunu vurğulamış, sözügedən sahələrdə bu əməkdaşlığın qorunub saxlanılması və daha da möhkəmləndirilməsi məqsədilə yeni layihələrin həyata keçirilməsinin vacibliyini və ikitərəfli səfərlərin əhəmiyyətini qeyd etmişlər.
Görüşdə həmçinin kənd təsərrüfatı, qida təhlükəsizliyi və ətraf mühitin qorunması sahələrində müqavilə-hüquq bazasının təkmilləşdirilməsi və yeni saziş layihələrinin imzalanması, o cümlədən Kür çayı hövzəsi və trans-sərhəd sularından birgə səmərəli istifadə sahəsində qanunvericilik bazası ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılmışdır. Eyni zamanda, görüşdə ikitərəfli ticarət dövriyyəsində qeyri-neft, xüsusilə kənd təsərrüfatı məhsullarının payının artırılması, bu sahədə hər iki ölkədə keçirilən beynəlxalq sərgi və konfranslarda dövlət və özəl sektor təmsilçilərinin qarşılıqlı iştirakının təşviqi imkanları nəzərdən keçirilmişdir.
Görüşdə hər iki ölkənin çətin günlərdə hər zaman bir-birinə dəstək verdiyi və bu xüsusda, COVID-19 pandemiyası şəraitində ölkələrimiz arasında həmrəylik və əməkdaşlıq qeyd olunaraq, SOCAR-ın Gürcüstanın sosial-iqtisadi sahədə aqro-dizel layihəsi də daxil olmaqla COVID-19 pandemiyası fonunda yerli fermerlərə dəstək məqsədi ilə həyata keçirdiyi layihələrdən məmnunluq ifadə olunmuşdur.
Tərəflər həm də kənd təsərrüfatı və ətraf mühit sahələrində Azərbaycan, Gürcüstan və Türkiyə üçtərəfli əməkdaşlıq formatının əhəmiyyətini qeyd etmiş, ölkələrimiz arasında bu sahələrdə, o cümlədən fındıq istehsalının genişləndirilməsi, Qafqazda vəhşi təbiətin bərpası, biomüxtəlifliyin qorunması və digər bir sıra mühüm layihələrin həyata keçirildiyini bildirmişlər.

On April 18, 2022, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Azerbaijan to Georgia Faig Guliyev met with the Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia Otar Shamugia
The sides noted that Azerbaijan and Georgia, two friendly and strategic partners, have established close cooperation in agriculture, food security and environmental protection, as well the importance of implementing new projects and the importance of bilateral visits in order to maintain and further strengthen the cooperation in these areas.
The sides also exchanged views on improving the legal framework in the fields of agriculture, food security and environmental protection and signing new draft agreements, as well as the legislative framework for the joint efficient use of the Kura River basin and transboundary waters. At the same time, the meeting discussed opportunities to increase the share of non-oil, especially agricultural products in bilateral trade, to promote the mutual participation of public and private sector representatives in international exhibitions and conferences in both countries.
The meeting noted that the two countries have always supported each other in difficult times, and in this regard, expressed solidarity and cooperation between our countries in the context of the COVID-19 pandemic, against the background of the COVID-19 pandemic, including SOCAR's Georgia agro-diesel project. Satisfaction was expressed with the projects implemented to support local farmers.
The parties also noted the importance of the trilateral format of cooperation between Azerbaijan, Georgia and Turkey in agriculture and the environment, noting that the two countries have implemented a number of important projects in these areas, including hazelnut production, restoration of wildlife in the Caucasus, biodiversity conservation and others.