27 sentyabr – Anım Günü ilə bağlı Gürcüstanda anım mərasimləri keçirilmişdir
Gürcüstanda 27 sentyabr – Anım Günü ilə bağlı bir sıra tədbirlər keçirilmişdir. Səfirlikdə təşkil edilən tədbirdə Azərbaycan və Gürcüstanın ictimaiyyət nümayəndələri, Türkiyənin Tbilisidəki səfirliyinin hərbi attaşesi polkovnik Burak Altunər, attaşe aparatının zabitləri və digər rəsmi şəxslər iştirak etmişlər.Tədbir iştirakçıları əvvəlcə Səfirliyin foyesində yaradılmış fotosərgi ilə tanış olublar.
Sonra tədbirdə Azərbaycanın və Gürcüstanın ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçmiş şəhidlərin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilmişdir.
Səfirliyin müşaviri Eldar Bayramov tədbiri açaraq Ermənistanın Azərbaycana qarşı təcavüzü barədə məlumat vermişdir. O, bir il əvvəl Ermənistan silahlı qüvvələrinin növbəti təcavüz cəhdinə əl ataraq Azərbaycan ərazilərinə müxtəlif istiqamətlərdən hücum etdiyini tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırmışdır.
Qeyd edilmişdir ki, Prezident, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin əmri ilə Azərbaycan Ordusunun bölmələri düşmənin hücumunun qarşısını almış və əks-hücum əməliyyatlarına başlamışdır. 44 günlük Vətən müharibəsinin rəşadətli Azərbaycan Ordusunun qələbəsi və torpaqlarımızın işğaldan azad olunması ilə bitməsinin dondurulmuş münaqişə mifinin yalan olduğunu sübuta yetirdiyi vurğulanmışdır.
İşğal altındakı ərazilərimizdə erməni vandallarının törətdiyi vəhşiliklər barədə gürcü jurnalistlərin də xüsusi reportajlar hazırladıqları, artıq dünya ictimaiyyətinə bununla bağlı məlumatlar çatdırıldığı bildirilmişdir. Xatırlanmışdır ki, Prezident, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin Sərəncamı ilə sentyabrın 27-si Azərbaycanda şəhidlərin Anım Günü kimi qeyd edilir.
Daha sonra Xarici İşlər Nazirliyi tərəfindən hazırlanan sənədli film nümayiş olunmuşdur.
Tədbirdə Vətən Müharibəsi ərəfəsində ölkəmizə səfər edən jurnalistlər, müharibə birdikdən sonra işğaldan azad olunan ərazilərimizə səfər edən ictimai xadimlər və ekspertlər çıxış edərək öz təəsüratları ilə bölüşmüşlər.
Anım mərasiminin sonunda Vətən Müharibəsi şəhidlərinin əziz xatirəsinə həsr olunan ehsan süfrəsi açılmışdır.
Səfirlikdə keçirilən anım mərasimindən sonra Səfirliyin əməkdaşları Gürcüstanın Bolnisi və Marneuli rayonlarına səfər edərək, Vətən Müharibəsinin ilk günündə şəhid olan vətəndaşlarımızın adıçəkilən rayonlarda yaşayan yaxınlarına başsağlığı vermişlər.
Həmçinin, Səfirliyin müraciəti əsasında “SOCAR Energy Georgia” şirkətinin intizibati binası Anım Günü ilə əlaqədar olaraq Azərbaycan Respublikasının dövlət bayrağının rənglərində işıqlandırılmışdır.

Memorial ceremonies were held in Georgia on September 27-Memorial Day
A number of events were held in Georgia on September 27-Memorial Day. Public representatives of Azerbaijan and Georgia, Colonel Burak Altunar, the military attachment of the Turkish Embassy in Tbilisi, officers and other officials participated in the event organized at the embassy. Participants of the event first got acquainted with the photo exhibition created in the photo of the Embassy.
Then, the memory of the martyrs who died for the territorial integrity of Azerbaijan and Georgia was commemorated with a minute of silence.
Embassy adviser Eldar Bayramov opened an event and informed about Armenia's aggression against Azerbaijan. A year ago, he handed over the next aggression attempt by the Armenian armed forces and brought to the attention of the event participants that they attacked Azerbaijani territories from different directions.
It was noted that by the order of President, Muzaffar Supreme Commander Ilham Aliyev, the units of the Azerbaijani Army prevented the attack of the enemy and began counter-attack operations. It is emphasized that the 44-day Patriotic War ended with the victory of the victorious Azerbaijani Army and the liberation of our lands proved that frozen conflict myth is a lie.
Georgian journalists have also prepared special reportages about the atrocities committed by Armenian vandals in our occupied territories, and it has already been reported that information about it has been delivered to the world community. It is recalled that, by the President, the Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev's Decree, September 27 is celebrated as the Day of Martyrs in Azerbaijan.
A documentary film prepared by the Ministry of Foreign Affairs was demonstrated later.
During the event, journalists visiting our country on the eve of the Patriotic War, public figures and experts visiting our occupied territories after the war shared their impressions.
At the end of the commemoration ceremony, a charity table dedicated to the memory of martyrs of the Patriotic War was opened.
After the commemoration ceremony at the Embassy, Embassy employees visited Bolnisi and Marneuli regions of Georgia and expressed their condolences to the relatives of our citizens who were martyred in the first day of the Patriotic War.
Also, on the basis of the appeal of the Embassy, the disciplinary building of SOCAR Energy Georgia company was highlighted in the colors of the state flag of the Republic of Azerbaijan on the occasion of the Memorial Day.