Gürcüstanın Ətraf Mühitin Mühafizəsi və Kənd Təsərrüfatı naziri ilə görüş
Azərbaycan Respublikasının Gürcüstandakı Fövqəladə və Səlahiyyətli Səfiri Faiq Quliyev Gürcüstanın Ətraf Mühitin Mühafizəsi və Kənd Təsərrüfatı naziri Levan Davitaşvili ilə görüş keçirmişdir.
Tərəflər kənd təsərrüfatı, qida təhlükəsizliyi və ətraf mühitin qorunması sahələrində sıx əməkdaşlıq qurmağın və yeni layihələrin həyata keçirilməsinin vacibliyini və ikitərəfli səfərlərin əhəmiyyətini vurğuladılar.
Həm də ikitərəfli ticarət fəaliyyətlərində qeyri-neft məhsullarının payının artırılması, kənd təsərrüfatı məhsullarının istehsalı / emalı və bu sahələrə qoyulan investisiyaların dəstəklənməsi imkanlarına diqqət yetirdilər.
Bundan əlavə, tərəflər Qafqazda vəhşi təbiətin bərpası, biomüxtəlifliyin qorunması, Mtkvari daxil olmaqla transsərhəd çaylardan səmərəli istifadə və təkmilləşdirilmiş qanunvericilik bazası barədə fikir mübadiləsi apardılar.
SOCAR-ın Gürcüstanın sosial-iqtisadi sahəsindəki aqro-dizel layihəsi də daxil olmaqla COVID-19 pandemiyası fonunda yerli fermerlərə dəstək məqsədi ilə həyata keçirdiyi layihələrdən məmnun olduqlarını nümayiş etdirdilər.
Gürcüstanın Meşə Məcəlləsində ediləcək dəyişikliklər də daxil olmaqla, torpaq islahatları barədə fikirlərini bildirdilər.
Azərbaycan, Türkiyə və Gürcüstan fındıq istehsalı və digər sahələr daxil olmaqla kənd təsərrüfatı və ətraf mühitin qorunması sahəsində üçtərəfli əməkdaşlıq potensialına malikdir və bir çox mühüm layihələr həyata keçirilməsini vurğuladılar.

Meeting with the Minister of Environment Protection and Agriculture of Georgia
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Azerbaijan to Georgia Faig Guliyev has held a meeting with the Minister of Environment Protection and Agriculture of Georgia Levan Davitashvili.
The parties highlighted the importance of establishing close cooperation in the agriculture, food safety, and environment protection fields and implementing new projects, and the significance of bilateral visits.
They also focused on the possibility of increasing the share of non-oil products in bilateral trade activities, production/procession of agricultural products, and supporting investments in these areas.
Besides, the parties exchanged their opinions on the restoration of wild nature in the Caucasus, protection of bio-diversity, efficient use of trans-border rivers, including Mtkvari, and improved legal framework.
The parties showed their satisfaction with the SOCAR projects in Georgia's social-economic field, aimed at supporting local farmers amidst the COVID-19 pandemic, including the agro-diesel project.
They also expressed their opinions on Georgia's land reforms, including the amendments to be made in the Forest Code.
The parties stressed that Azerbaijan, Turkey, and Georgia have a high potential of trilateral collaboration in agriculture and environment protection, including hazelnut production and other fields, and many important projects are underway.