Mətbuat şərhi 14 mart 2023
Azərbaycan Respublikasının Gürcüstandakı Fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Faiq Quliyev Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin Gürcüstandakı Fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Əhməd İbrahim Tahir Əl-Nuaymi ilə görüşüb
14 mart 2023-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının Gürcüstandakı Fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Faiq Quliyev Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin Gürcüstandakı Fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Əhməd İbrahim Tahir Əl-Nuaymi ilə görüşüb.
BƏƏ-nin Səfirini Azərbaycan Respublikasının Səfirliyində səmimi qəlbdən salamlayan Səfir F.Quliyev həmkarı Gürcüstandakı missiyaya başlanması münasibətilə təbrik edib. O, qonağa Azərbaycanla Gürcüstan arasında artan xətt üzrə inkişaf edən sıx iqtisadi əməkdaşlıq, Gürcüstana Azərbaycan mənşəli sərmayələrin qoyulması, yerinə yetirilmiş və perspektiv nəhəng layihələr barədə təsviredici məlumat təqdim edib. Qeyd olunub ki, həmin iqtisadi əməkdaşlıq Cənubi Qafqaz bölgəsində həlledici rol oynayır. BƏƏ işgüzar dairələrinin “yaşıl enerji” layihələrinə və ümumiyyətlə Orta Dəhlizin gerçəkləşməsi məsələsinə diqqət ayırması təqdir edilib və bunun zəngin potensialı barədə fikir mübadiləsi aparılıb.
Səfir F.Quliyev 2020-ci il Zəfərinin tarixi əhəmiyyətini vurğulayaraq hal-hazırda Azərbaycanın nümayiş etdirdiyi qətiyyətli və konstruktiv yanaşma barədə dolğun məlumat təqdim edib. Bu kontekstdə, Ermənistan Respublikası və ondan alət kimi istifadə etməyə çalışan bəzi xarici qüvvələrin apardığı dezinformasiya kampaniyası barədə bəhs olunub, Laçın – Xankəndi yolunda ekoloji fəalların həyata keçirdiyi aksiyanın sözdə “mühasirə” ilə heç cür uyğun gəlmədiyi barədə faktlara əsasən bilgilər çatdırılıb.
Həmçinin, Səfir F.Quliyev 27 yanvar tarixində Azərbaycanın Tehran şəhərindəki Səfirliyinə qarşı törədilmiş qanlı terror aktı və 11 mart tarixində Azərbaycan – İran sərhəd xətti üzərində baş vermiş hərbi təyyarə insidenti barədə məlumat verərək, Azərbaycan Dövlətinin rəsmi mövqeyindən bəhs edib.
Qəbula görə təşəkkür ifadə edən Səfir Əhməd İbrahim Tahir Əl-Nuaymi də öz tərəfindən dost Azərbaycanın Səfirliyinə nəzakət səfərinin etdiyindən məmnun olduğunu vurğulayıb. O, Azərbaycanın bölgədə oynadığı rolu, eləcə də qlobal müstəvidə bəşəriyyətin aktual problemləri üzrə söz sahibinə çevrildiyini qeyd edərək, təmsil etdiyi ölkənin Azərbaycanla əməkdaşlığa böyük maraq göstərdiyini qeyd edib. Həmsöhbət Gürcüstanda məsul missiya çərçivəsində Azərbaycan Səfirliyi ilə sıx əməkdaşlıq edəcəyinə dair əminlik ifadə edib.
Eyni zamanda, tərəflər bölgədə yaranmış yeni reallıqlar kontekstində cərəyan edən proseslər və onlarla bağlı müxtəlif məsələlər ətrafında fikir mübadiləsini apardılar

Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Azerbaijan to Georgia Faig Guliyev met with Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United Arab Emirates to Georgia Ahmed Ebrahim Ahmed Taher Al Nuaimi
On March 14, 2023, the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Azerbaijan to Georgia Faig Guliyev met with the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United Arab Emirates to Georgia Ahmed Ebrahim Ahmed Taher Al Nuaimi.
Ambassador F.Guliyev warmly greeted the UAE Ambassador at the Embassy of the Republic of Azerbaijan and congratulated him on the successful beginning of the mission in Georgia. He presented to the guest descriptive information about the growing economic cooperation between Azerbaijan and Georgia, investments of Azerbaijani origin in Georgia, completed and prospective huge projects. It was noted that this economic cooperation plays a decisive role in the South Caucasus region. The attention of the UAE business circles to "green energy" projects and the realization of the Middle Corridor, in general, were appreciated as well, and views were exchanged on its rich potential.
Emphasizing the historical importance of the 2020 Victory, Ambassador F.Guliyev presented full information about the firm and constructive approach currently demonstrated by Azerbaijan. In this context, it was mentioned about the misinformation campaign conducted by the Republic of Armenia and some foreign forces trying to use it as a tool. The facts-based information that the action carried out by environmental activists on the Lachin-Khankandi road was in no way compatible with the so-called "blockade" has been conveyed.
Also, Ambassador F.Guliyev reported on the bloody terrorist act committed against the Embassy of Azerbaijan in Tehran on January 27 and the incident with the military aircraft on March 11 that happened along the Azerbaijan-Iran borderline and spoke about the official position of the Azerbaijani State in this regard.
Expressing gratitude for the sincere reception, Ambassador Ahmed Ebrahim Ahmed Taher Al Nuaimi also emphasized that he was pleased to pay a courtesy visit to the Embassy of friendly Azerbaijan. He noted the role of Azerbaijan in the region, as well as the fact that it has become a visible actor regarding the current problems of humanity at the global level. He also noted that the country he represents shows great interest in cooperation with Azerbaijan. The interlocutor expressed confidence that he will cooperate closely with the Embassy of Azerbaijan within the framework of his responsible mission to Georgia.