Mətbuat şərhi 16 mart 2022
Azərbaycan Respublikasının Gürcüstandakı Fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Faiq Quliyev Gürcüstan Parlamentinin sədri Şalva Papuaşvili ilə görüş keçirib
16 mart 2022-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının Gürcüstandakı Fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Faiq Quliyev Gürcüstan Parlamentinin sədri Şalva Papuaşvili ilə görüş keçirib.
Səfiri salamlayan Ş.Papuaşvili Gürcüstanla Azərbaycan arasında möhkəm zəmin üzərində inkişaf edən strateji tərəfdaşlıq əlaqələrinin vacibliyini önə çəkib. O, bu istiqamətdə parlamentlərarası əməkdaşlığın əhəmiyyətini vurğulayaraq, Azərbaycan həmkarları ilə qarşılıqlı təmasların, o cümlədən yüksək səviyyəli səfərlərin həyata keçirilməsinin zəruriliyini qeyd edib.
Ölkəmizin ünvanına söylənilən xoş sözlərə görə təşəkkür bildirən Səfir F.Quliyev Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin qonşu Gürcüstanla strateji tərəfdaşlıq münasibətlərimizin təşviq edilməsinə yetirdiyi diqqəti vurğulayıb. O, dövlətimizin atdığı bütün addımların bu qəti mövqeyə əyani sübut olduğunu qeyd edib.
Gürcüstan Parlamentinin spikeri, öz növbəsində, hər zaman Azərbaycan ərazi bütövlüyünün Gürcüstan tərəfindən dəstəkləndiyini qeyd edərək, bölgədə sülh və əməkdaşlıq şəraitinin bərqərar olunmasının şəksiz vacibliyini vurğulayıb.
Səfir F.Quliyev cavab olaraq Azərbaycanın da Gürcüstan ərazi bütövlüyünü ardıcıl sürətdə dəstəklədiyini önə çəkib və buna misal olaraq ölkə XİN-in məsələyə dair son bəyanatına istinad edib. Bu xüsusda, o, Azərbaycanın nail olduğu şanlı Qələbə sayəsində bölgəmizdə yeni imkanların yarandığı və ümidverici perspektivlərin açıldığını qeyd edib. Bununla bağlı o, hazırkı mərhələdə Azərbaycan – Gürcüstan ikitərəfli və Azərbaycan – Gürcüstan – Türkiyə üçtərəfli əməkdaşlıq formatlarının bölgə inkişafına verə biləcəyi töhfəni ayrıca qeyd edib. Həmçinin Cənubi Qafqaz bölgəsində ümumi sülh və qarşılıqlı faydalı əməkdaşlıq abı-havasının bərqərar olunmasının vacibliyini qeyd edərək, Gürcüstan Hökumətinin bu istiqamətdə göstərdiyi təşəbbüsləri təqdir edib.

Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Azerbaijan to Georgia Faig Guliyev met with Chairman of the Parliament of Georgia Shalva Papuashvili
On March 16, 2022, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Azerbaijan to Georgia Faig Guliyev met with Chairman of the Parliament of Georgia Shalva Papuashvili.
Welcoming the Ambassador, Mr. Papuashvili stressed the importance of developing a strategic partnership between Georgia and Azerbaijan on a solid basis. He underlined the importance of inter-parliamentary cooperation in this direction, including reciprocal contacts and mutual high-level visits with Azerbaijani counterparts.
Expressing gratitude for the kind words addressed to our country, Ambassador F.Guliyev stressed the attention paid by the President of the Republic of Azerbaijan H.E. Mr. Ilham Aliyev to the promotion of the strategic partnership with neighboring Georgia. He noted that all the steps taken by our state are a clear proof of this firm position.
The Speaker of the Georgian Parliament, in his turn, noted that Georgia has always supported the territorial integrity of Azerbaijan, emphasizing the importance of establishing conditions for peace and cooperation in the region.
In response, Ambassador F.Guliyev said that Azerbaijan also has consistently supported Georgia's territorial integrity, citing the recent statement of the country's Foreign Ministry on the issue. In this regard, he noted that thanks to the glorious Victory of Azerbaijan, new opportunities and promising prospects have been opened in the region. He noted that Azerbaijan-Georgia bilateral and Azerbaijan-Georgia-Turkey trilateral cooperation formats can contribute to the development of the region at this stage. He also stressed the importance of establishing an atmosphere of general peace and mutually beneficial cooperation in the South Caucasus, and praised the initiatives of the Georgian Government in this direction.