Mətbuat şərhi 26 aprel 2021
Azərbaycan Respublikasının Gürcüstandakı Fövqəladə və Səlahiyyətli Səfiri Faiq Quliyev Niderland Krallığının Gürcüstandakı Fövqəladə və Səlahiyyətli Səfiri Maaike van Koldam ilə görüşmüşdür
Səfiri Faiq Quliyev Niderland Krallığının Gürcüstandakı Fövqəladə və Səlahiyyətli Səfiri xanım Maaike van Koldam ilə görüşmüşdür.
Qonağı səmimi qəlbdən salamlayan Səfir F.Quliyev Niderland həmkarına Gürcüstandakı missiyanın yerinə yetirilməsində uğurlar diləmişdir. Son müddət ərzində bölgədə cərəyan edən proseslər üzərində dayanaraq, o, təqribən 30 il boyunca ölkəmizə qarşı davam edən təcavüzə, torpaqlarımızın işğalına son qoyulmasının, ərazi bütövlüyümüzün bərpa olunmasının nəinki təkcə Azərbaycan, bütün region üçün müsbət dəyişikliklərə gətirə biləcəyini demişdir.
Səfir M. van Koldam onun ölkəsinin Avropa Birliyinin üzvü olaraq Cənubi Qafqaz ölkələri ilə münasibətlərin inkişafında, bölgədə sabitliyin və tərəqqi üçün əlverişli şəraitin təmin olunmasında maraqlı olduğunu bildirmişdir. O, bölgəmizdə cərəyan edən prosesləri yaxından izlədiyini və akkreditə olduğu Gürcüstanda həm Hökumət, həm də vətəndaş cəmiyyəti sektoru ilə yaxından əməkdaşlıq etdiyini söyləmişdir.
Bu xüsusda, Azərbaycanın Cənubi Qafqazda aparıcı iqtisadı qüvvə olduğu nəzərə alınmaqla, ölkəmizlə qarşılıqlı faydalı əməkdaşlıq münasibətlərinin, eləcə də hər iki ölkənin müxtəlif formatlar çərçivəsində Gürcüstanla əməkdaşlığının daha da inkişaf etdirilməsi barədə fikir mübadiləsi aparılmışdır. Bölgədə yaradılan yeni reallıqların bu əməkdaşlığa yeni təkan verə biləcəyinə dair əminlik ifadə edilmişdir.

Press release 26 April 2021
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Azerbaijan to Georgia Faig Guliyev met with Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Kingdom of the Netherlands to Georgia Maaike van Koldam
On April 26, 2021, the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary and authorized Ambassador of the Republic of Azerbaijan to Georgia, Faiq Guliyev met with Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary and authorized Ambassador of the Netherlands to Georgia Ms. Maaike van Koldam.
Ambassador sincerely greeted the guest and wished his Netherlands colleague success in the fulfillment of her mission in Georgia. Standing on the restoration of our territorial integrity of our country from the aggression against our country  that had been proceeding in the region for the last 30 years will bring the positive changes, not only in Azerbaijan, but also in the whole region.
Ambassador M. Van Koldam stated that she is interested in developing relations with South Caucasus countries as a member of the European Union, providing stability and favorable conditions for progress in the region. She said that closely watched the processes in our region and closely cooperated with both the Government and the civil society sector in Georgia where she is accredited.
In this particular, considering that Azerbaijan is a leading economic force in the South Caucasus, there was an exchange of views on mutual beneficial cooperation relations between countries, as well as further development of cooperation with Georgia within the framework of both countries in different formats. It has been expressed that new realities created in the region can give confidence for a new boost to this cooperation.