Mətbuat şərhi 01 noyabr 2021
Azərbaycan Respublikasının Gürcüstandakı Fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Faiq Quliyev Almaniya Federativ Respublikasının Gürcüstandakı Fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Hubert Knirş ilə görüşüb
1 noyabr 2021-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının Gürcüstandakı Fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Faiq Quliyev Almaniya Federativ Respublikasının Gürcüstandakı Fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Hubert Knirş ilə görüşüb.
Qonağı səmimi qəlbdən salamlayan Səfir F.Quliyev Almaniya həmkarına Azərbaycanın bölgədə apardığı siyasət, o cümlədən tarixən ölkəmizin mehriban qonşusu olan Gürcüstan ilə strateji tərəfdaşlıq münasibətlərinin təşəkkül tapması, onların bu günü və gələcək üçün perspektivləri barədə təsviredici məlumat verib. Bu sırada o, təqribən 30 il boyunca ölkəmizə qarşı davam edən təcavüzə, torpaqlarımızın işğalına son qoyulmasının, ərazi bütövlüyümüzün bərpa olunmasının nəinki təkcə Azərbaycan, bütün region üçün müsbət dəyişikliklərə gətirəcəyini xüsusilə vurğulayıb.
Səfir H.Knirş öz tərəfindən təmsil etdiyi dövlətin Cənubi Qafqazda cərəyan edən proseslərin maraqla izlədiyini bildirərək, Azərbaycanın bölgədə aparıcı rol oynadığını qeyd edib. Almaniya Səfiri ölkəmizin beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərinin bərpa edilməsini bölgə əməkdaşlığına daha da münbit şərait yaradacağına ümidvar olduğunu qeyd edib. O, Azərbaycanın təşəbbüsü və əsaslı iştirakı ilə Cənubi Qafqazda gerçəkləşən və Gürcüstan üzərindən keçən nəhəng enerji və nəqliyyat layihələrinin oynadığı mühüm rol üzərində dayanaraq, təmsil etdiyi ölkədə Azərbaycanla ikitərəfli əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsinə diqqətlə yanaşıldığını söyləyib.
Bu xüsusda, Azərbaycanla Almaniya arasında mövcud əlaqələr, o cümlədən qarşılıqlı faydalı iqtisadi əməkdaşlığın, eləcə də hər iki ölkənin Gürcüstanla tərəfdaşlığının daha da inkişaf etdirilməsi barədə fikir mübadiləsi aparılıb. Bölgədə yaradılan yeni reallıqların bu əməkdaşlığa yeni təkan verə biləcəyinə dair ümumi qənaətə gəlinib.

Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Azerbaijan to Georgia Faig Guliyev met with Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Federal Republic of Germany to Georgia Hubert Knirsch
On November 1, 2021, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Azerbaijan to Georgia Faig Guliyev met with Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Federal Republic of Germany to Georgia Hubert Knirsch.
Welcoming the guest, Ambassador F.Guliyev briefed his German counterpart on Azerbaijan's policy in the region, including the formation of the strategic partnership with Georgia, a historically friendly neighbor to our country, their present and future prospects. He stressed that putting an end to the aggression against the Republic of Azerbaijan, to the occupation of our lands which has lasted for almost 30 years; the restoration of the country’s territorial integrity will bring positive changes not only for Azerbaijan but for the region as a whole.
For his turn, Ambassador H.Knirsch noted that Germany is following the developments in the South Caucasus with interest while Azerbaijan plays a leading role in the region. The German Ambassador expressed hope that the restoration of the internationally recognized borders of our country would create more favorable conditions for regional cooperation. He stressed the significance of the huge energy and transport projects implemented in the South Caucasus and passing through Georgia under the initiative and substantial participation of Azerbaijan and spoke about the attention paid in the country he represents to the development of bilateral cooperation with Azerbaijan.
In this regard, the sides exchanged views on the existing relations between Azerbaijan and Germany, including the further development of mutually beneficial economic cooperation, as well as the partnership of both countries with Georgia. It was agreed that the new realities created in the region could give a new impetus to this cooperation.