Aşıq Kamandarın Ev Muzeyinin təmirdən sonra açılışı gözlənilir
Azərbaycan ozan-aşıq sənətinin korifey sənətkarlardan biri də Aşıq Kamandar Əfəndiyev olmuşdur. Ünlü ustad bu əbədiyaşar sənətin zənginləşməsi və inkişafında misilsiz xidmətlər göstərmişdir. Borçalı aşıq məktəbinin yetirməsi olan Aşıq Kamandar “Azərbaycanın əməkdar mədəniyyət işçisi” (1984) fəxri adına və Gürcüstanın yüksək mükafatı olan “Şərəf” ordeninə (1999) layiq görülmüşdür.
2012-ci ildə sənətkarın 80 illik yubileyi həm Tbilisi, həm də Bakı şəhərində dövlət səviyyəsində qeyd edilmişdir. Elə həmin ildə Aşıq Kamandarın Ev Muzeyi yaradılmış və 2013-cü ildə orada büstü qoyulmuşdur. Gürcüstanda rəsmi qeydiyyatda olan Aşıq Kamandarın Ev Muzeyi bu yaxınlarda Türkiyənin Əməkdaşlıq və Koordinasiya Agentliyinin (TİKA) Gürcüstan nümayəndəliyi tərəfindən dünya muzeyləri standartlarına uyğun olaraq təmir edilməyə başlanılmışdır. Təmir işlərini TİKA-nın Gürcüstan koordinatoru Necla Demirdağın rəhbərliyi ilə Gürcüstanda muzeylərin bərpası və qurulması üzrə təcrübəli mütəxəssisləri aparır. Aşığın Ev Muzeyinin təmir işlərinin məsləhətçisi folklorşünas, professor Mahmud Kamaloğludur.
24 dekabr 2020-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının Gürcüstandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Faiq Quliyev və Türkiyə Cumhuriyyətinin Gürcüstandakı böyük elçisi Fatma Ceren Yazqan muzeyin təmiri işlərinin gedişi ilə yaxından tanış olmaq üçün muzeyin yerləşdiyi Marneuli rayonunun Kəpənəkçi kəndində olmuşlar. Hər iki qardaş ölkənin diplomatları türk xalqlarına məxsus olan ozan-aşıq sənətinin tarixi, bu sənətin bölgədəki digər xalqlara təsiri barədə fikir mübadiləsi aparmışlar. Diplomatlar muzeylə bağlı öz məsləhət və tövsiyələrini vermiş, gələcəkdə də bölgədəki belə mədəniyyət ocaqlarının fəaliyyətinə əllərindən gələn hər cür dəstəklərini verəcəklərini vurğulamışlar.
Qeyd edilməlidir ki, Aşıq Kamandarın Ev Muzeyinin təmir işləri son tamamlama mərhələsindədir və yeni 2021-ci ilin ilk aylarında bu mədəniyyət ocağının ziyarətçilərin ixtiyarına verilməsi gözlənilir.

Ashig Kamandar's House Museum is expected to open after renovation
Ashig Kamandar Efendiyev was one of the leading artists of Azerbaijani ozan-ashug art. The famous master has rendered unparalleled services in the enrichment and development of this timeless art. Ashig Kamandar, a pupil of the Borchali Ashug School, was awarded the honorary title of "Honored Cultural Worker of Azerbaijan" (1984) and the Order of Honor (1999), the highest award of Georgia.
In 2012, the 80th anniversary of the artist was celebrated at the state level in both Tbilisi and Baku. In the same year, the House Museum of Ashig Kamandar was established and in 2013 a bust was erected there. The Ashig Kamandar House Museum, officially registered in Georgia, was recently renovated by the Turkish International Cooperation and Development Agency (TIKA) in accordance with world museum standards. The repair work is being carried out by experienced specialists on the restoration and construction of museums in Georgia under the leadership of TIKA's Georgian coordinator Necla Demirdag. The consultant for the renovation of the Ashig House Museum is a folklorist, Professor Mahmud Kamaloglu.
On December 24, 2020, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Azerbaijan to Georgia Faig Guliyev and Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Turkey to Georgia Fatma Ceren Yazgan visited Kapanakchi village of Marneuli region to get acquainted with the museum's renovation. Diplomats of the two brotherly countries exchanged views on the history of the art of ozan-ashug, which belongs to the Turkic peoples, and the impact of this art on other peoples in the region. The diplomats gave their advice and recommendations on the museum and stressed that they would continue to support the activities of such cultural centers in the region.
It should be noted that the renovation of the Ashig Kamandar House Museum is nearing completion, and in the first months of 2021, this cultural center is expected to be open to visitors.