Azərbaycan Respublikasının Gürcüstandakı Fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Faiq Quliyev Qazaxıstan Respublikasının Gürcüstandakı Fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Malik Murzalin ilə görüşüb
31 yanvar 2023-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının Gürcüstandakı Fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Faiq Quliyev Qazaxıstan Respublikasının Gürcüstandakı Fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Malik Murzalin ilə görüşüb.
Dost Qazaxıstanın Səfirini Gürcüstanda Azərbaycan Bayrağının dalğalandığı məkanda, Azərbaycan Respublikasının Səfirliyində səmimi qəlbdən salamlayan Səfir F.Quliyev Qazaxıstan həmkarını Gürcüstandakı missiyaya başlanması münasibətilə təbrik edib. O, iki ölkənin Gürcüstandakı diplomatik missiyaları arasında bərqərar olunmuş sıx əməkdaşlıq və qarşılıqlı dəstək ənənələrindən bəhs edərək, bu əlaqələrin davam olunmasına dair əminlik bildirib.
Səfir F.Quliyev Qazaxıstan həmkarına Azərbaycanla Gürcüstan arasında artan xətt üzrə inkişaf edən sıx iqtisadi əməkdaşlıq, Gürcüstana Azərbaycan mənşəli sərmayələrin qoyulması, yerinə yetirilmiş və perspektiv nəhəng layihələr barədə təsviredici məlumat təqdim edib. Qeyd olunub ki, həmin iqtisadi əməkdaşlıq Cənubi Qafqaz bölgəsində həlledici rol oynayır və Qazaxıstanın da prioritet diqqət ayırdığı Orta Dəhlizin gerçəkləşməsi baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
Səfir F.Quliyev həmçinin, 27 yanvar 2023-cü il tarixində Azərbaycanın Tehran şəhərindəki Səfirliyinə qarşı törədilmiş qanlı terror aktı barədə məlumat verərək, Azərbaycan Dövlətinin hadisəyə siyasi və hüquqi qiymət verilməsi, onun icraçıları və təşkilatçılarının ciddi şəkildə cəzalandırılmasının tələb etdiyi barədə rəsmi mövqeyindən bəhs etmişdir.
Qəbula görə təşəkkür ifadə edən Səfir M.Murzalin də öz tərəfindən Gürcüstan dövlət başçısına etimadnamənin təqdim edilməsindən sonra Tbilisidə akkreditə olunmuş diplomatik korpus çərçivəsində ilk nəzakət səfərindən birinin dost Azərbaycanın Səfirliyinə etdiyini vurğulayıb. Səfir M.Murzalin Gürcüstanda məsul missiya çərçivəsində Azərbaycan Səfirliyi ilə sıx əməkdaşlıq edəcəyinə dair əminlik ifadə edib.

Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Azerbaijan to Georgia Faig Guliyev met with Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Kazakhstan to Georgia Malik Murzalin
On January 31, 2023, the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Azerbaijan to Georgia Faig Guliyev met with the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Kazakhstan to Georgia Malik Murzalin.
Ambassador F.Guliyev sincerely greeted the Ambassador of Kazakhstan at the Embassy of the Republic of Azerbaijan, in the place where the Azerbaijani flag is flying in Georgia, and congratulated his Kazakhstan colleague on the occasion of beginning the mission in Georgia. He mentioned the traditions of close cooperation and mutual support established between the diplomatic missions of the two countries in Georgia, and expressed confidence in the continuation of these relations.
Ambassador F.Guliyev presented to his Kazakhstan counterpart descriptive information about the growing economic cooperation between Azerbaijan and Georgia, investments of Azerbaijani origin in Georgia, completed and prospective huge projects. It was noted that this economic cooperation plays a decisive role in the South Caucasus region and is of great importance in terms of the realization of the Middle Corridor, to which Kazakhstan has given priority attention.
Ambassador F.Guliyev also reported on the bloody terrorist act committed against the Embassy of Azerbaijan in Tehran on January 27, 2023, and spoke about the official position of the State of Azerbaijan that the event requires a political and legal assessment and that its executors and organizers should be severely punished.
Expressing gratitude for the reception, Ambassador M.Murzalin also emphasized that after presenting the credentials to the Head of State of Georgia, courtesy visits to the Embassy of friendly Azerbaijan became among the first ones within the framework of the diplomatic corps accredited in Tbilisi. Ambassador M.Murzalin expressed confidence about close cooperation with the Embassy of Azerbaijan during his responsible mission in Georgia.