Gürcüstanın Dini Məsələlər üzrə Dövlət Agentliyində sədr Zaza Vaşakmadze tərəfindən Azərbaycan Respublikasının Gürcüstandakı səfiri Faiq Quliyev ilə görüş keçirilib
Görüşdə Agentliyin rəhbəri cari ilin avqust ayında Azərbaycan Respublikasına ilk rəsmi səfərini yüksək qiymətləndirib, orada keçirdiyi çoxsaylı rəsmi görüşlərinin dini sahədə aparılan siyasət və vəziyyətlə yerində tanış olmaq baxımından maraqlı təcrübə olduğunu qeyd edib. Azərbaycana səfəri müddətində Qax rayonunda yerli sakinlərlə görüşlərini xatırlayan Z.Vaşakmadze gürcü milli azlığına yaradılmış şəraitdən məmnun olduğunu vurğulayıb.
Səfir F.Quliyev öz növbəsində qeyd edib ki, Gürcüstan nümayəndə heyətinin Azərbaycana səfəri iki qonşu və dost ölkə arasında strateji əməkdaşlığın daha bir təsdiqidir.
Həmçinin, görüşdə iştirak edən Gürcüstan Pravoslav Kilsəsinin Xornabuci və Hereti yeparxiyasının yepiskopu Dimitri Kapanadze və Azərbaycanın Qax rayonunda “Müqəddəs Georgi”, “Müqəddəs Nino” və “Müqəddəs Samebo” kilsələrinə rəhbərlik edən keşiş Petre Xumaraşvili Azərbaycanda gürcü pravoslavlara yaradılmış şəraitə görə minnətdarlıqlarını bildiriblər.

Chairman of the Georgian State Agency for Religious Issues Mr. Zaza Vashakmadze met with Azerbaijani Ambassador to Georgia H.E. Mr. Faig Guliyev
During the meeting, the Head of the Agency expressed high commendation for his first official visit to the Republic of Azerbaijan in August this year, noting that his numerous official meetings gave him interesting experience in terms of getting acquainted with the policy and situation in the religious sphere. Recalling his meetings with local residents in the Gakh region during his visit to Azerbaijan, Vashakmadze said he was pleased with the conditions created for the Georgian national minority.
In turn, Ambassador F.Guliyev noted that the visit of the Georgian delegation to Azerbaijan is another confirmation of strategic cooperation between the two neighboring and friendly countries.
Among the meeting participants were Bishop Dimitri Kapanadze of the Georgian Orthodox Diocese of Hornabuji and Hereti, the priest Petre Khumarashvili, head of St. George's, St. Nino's and St. Samebo's churches in the Gakh region of Azerbaijan, who expressed their gratitude for the conditions created in Azerbaijan for the Georgian Orthodox Church adherents.
The issues of bilateral cooperation in the field of religion were also discussed during the meeting.