Azərbaycan Respublikasının Gürcüstandakı Fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Faiq Quliyev İsveçrənin Gürcüstandakı diplomatik missiyasının başçısı Kristian Şönenberger ilə görüşüb
Qonağı səmimi qəlbdən salamlayan Səfir F.Quliyev İsveçrə həmkarına Gürcüstanda yerinə yetirdiyi missiyada uğurlar diləyıb. Son müddət ərzində bölgədə cərəyan edən proseslər üzərində dayanaraq, o, təqribən 30 il boyunca ölkəmizə qarşı davam edən təcavüzə, torpaqlarımızın işğalına son qoyulmasının, ərazi bütövlüyümüzün bərpa olunmasının nəinki təkcə Azərbaycan, bütün region üçün müsbət dəyişikliklərə gətirəcəyini söyləyib.
Səfir K.Şönenberger öz tərəfindən təmsil etdiyi dövlətin Cənubi Qafqazda cərəyan edən proseslərin maraqla izlədiyini bildirərək, Azərbaycanı beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərin bərpa edilməsi münasibəti ilə təbrik edib. O, Cənubi Qafqazda gerçəkləşən enerji və nəqliyyat layihələrinin oynadığı mühüm rol üzərində dayanaraq, SOCAR-ın Avropa bazarında, o cümlədən təmsil etdiyi ölkədə fəaliyyətini yüksək dəyərləndirib.
Bu xüsusda, Azərbaycanla İsveçrə arasında bərqərar olunmuş uğurlu qarşılıqlı faydalı əməkdaşlıq münasibətlərinin, eləcə də hər iki ölkənin Gürcüstanla əməkdaşlığının daha da inkişaf etdirilməsi barədə fikir mübadiləsi aparılıb. Bölgədə yaradılan yeni reallıqların bu əməkdaşlığa, eləcə də humanitar sahədə fəallaşmaya yeni təkan verə biləcəyinə dair əminlik ifadə edilib.

Ambassador of the Republic of Azerbaijan to Georgia H.E. Mr. Faig Guliyev met with the Ambassador of Switzerland's in Georgia H.E. Mr. Christian Schönenberger
Welcoming the guest, Ambassador F.Guliyev wished his Swiss counterpart success in his mission in Georgia. Focusing on the recent processes in the region, he said that the end of the aggression against Azerbaijan and the occupation of its lands which has lasted for almost 30 years, the restoration of the territorial integrity, will bring positive changes not only for Azerbaijan but for the whole region.
Ambassador Schönenberger said his country was following the developments in the South Caucasus with interest and congratulated Azerbaijan on the restoration of internationally recognized borders. Focusing on the important role of energy and transport projects in the South Caucasus, he praised SOCAR's activities in the European market, including in the country he represents.
In this regard, the sides exchanged views on the further development of successful mutually beneficial cooperation between Azerbaijan and Switzerland, as well as cooperation between the two countries and Georgia. They expressed confidence that the new realities created in the region give a new impetus to this cooperation, as well as humanitarian activism.