Azərbaycanın mədəniyyət naziri Anar Kərimovun başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti 6-9 iyul tarixində Gürcüstanda rəsmi səfərdə olub
Nazir səfər çərçivəsində Gürcüstanın mədəniyyət, idman və gənclər naziri Tea Tsulukiani, xarici işlər naziri David Zalkaliani, Tbilisi meri Kaxa Kaladze, parlament sədri Kaxa Kuçava, baş nazir İrakli Qaribaşvili ilə görüşlər keçirib. Görüşlərdə iki ölkə arasında mədəniyyət sahəsində əməkdaşlığın gücləndirilməsi məsələləri müzakirə olunub.
Səfər Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin büstünün ziyarəti və önünə əklil qoyulması ilə başlayıb.
Anar Kərimov həmçinin Tbilisinin Botanika bağında görkəmli azərbaycanlıların panteonunu ziyarət edib, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin qurucuları - Fətəli Xan Xoyski, Həsən bəy Ağayev, böyük ədiblər - Mirzə Fətəli Axundov və onun ailə üzvləri, Mirzə Şəfi Vazehin məzarları üzərinə gül dəstələri düzüb. Nazir Azərbaycan professional vokal məktəbinin banisi Bülbülün büstünü də ziyarət edib, önünə əklil qoyub.
Anar Kərimov səfər çərçivəsində Mirzə Fətəli Axundov adına Azərbaycan Mədəniyyəti Mərkəzi və Nəriman Nərimanovun xatirə muzeyini də ziyarət edib, Cəlil Məmmədquluzadənin ev muzeyinin vəziyyəti ilə tanış olub.
Nazir Mədəniyyət Mərkəzində Gürcüstanın azərbaycanlı ictimai və mədəniyyət xadimləri ilə də görüşüb. Sual-cavab formatında baş tutan görüşdə Azərbaycan icmasını mədəniyyət sahəsində qayğılandıran məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Bundan başqa, Anar Kərimov saz-söz sənətinin görkəmli nümayəndəsi Aşıq Kamandarın Marneulinin Kəpənəkçi kəndində ev muzeyinin təmirdən sonra rəsmi açılış mərasimində də iştirak edib. O, Tbilisidə Nizami Gəncəvinin 880 illiyinə həsr olunan tədbirə və Azərbaycanın Gürcüstandakı səfirliyinin elan etdiyi böyük şairə həsr olunan rəsm müsabiqəsinin qaliblərinin mükafatlandırılması mərasiminə də qatılıb, Gürcüstanın Milli Muzeyi, Bolnisi muzeyi, Marneulidəki Çay evinə də baş çəkib.

A delegation led by the Minister of Culture of the Republic of Azerbaijan Mr. Anar Karimov paid an official visit to Georgia on July 6-9
During the visit, the Minister met with Georgian Minister of Culture, Sports and Youth Tea Tsulukiani, Foreign Minister David Zalkaliani, Tbilisi Mayor Kakha Kaladze, Parliament Speaker Kakha Kuchava and Prime Minister Irakli Garibashvili. The issues of strengthening cultural cooperation between the two countries were discussed at the meetings.
The visit began with a visit to the monument of the National Leader of the Azerbaijani people Heydar Aliyev and the laying of a wreath.
The Minister also visited the pantheon of prominent Azerbaijanis in the Botanical Garden of Tbilisi, laid flowers at the graves of the founders of the Azerbaijan Democratic Republic - Fatali Khan Khoyski, Hasan bey Agayev, great writers - Mirza Fatali Akhundov and his family members, Mirza Shafi Vazeh. The Minister also visited the bust of Bulbul, the founder of the Azerbaijan Vocal School, and laid a wreath in front of it.
During the visit, Anar Karimov also visited the Mirza Fatali Akhundov Azerbaijan Cultural Center and the Nariman Narimanov Memorial Museum, and got acquainted with the condition of Jalil Mammadguluzadeh's house museum.
The Minister also met with Azerbaijani public and cultural figures of Georgia at the Cultural Center. The sides exchanged views on issues of concern to the Azerbaijani community in the field of culture.
In addition, Anar Karimov attended the official opening ceremony of the house museum of Ashig Kamandar, a prominent representative of the art of rhetoric, in the village of Kapanakchi, Marneuli, after renovation. He also attended the event dedicated to the 880th anniversary of Nizami Ganjavi in ​​Tbilisi and the awarding ceremony of the winners of the drawing contest dedicated to the great poet, announced by the Azerbaijani Embassy in Georgia. He also visited the Georgian National Museum, Bolnisi Museum and Tea House in Marneuli.