Azərbaycan Respublikasının Gürcüstandakı səfiri Faiq Quliyev Tbilisidə C.Məmmədquluzadənin ev-muzeyini ziyarət etmiş
Azərbaycanın böyük yazıçısı, dramaturq, publisist və ictimai xadimi Cəlil Məmmədquluzadənin yaradıcısı olduğu ilk satirik-yumoristik jurnalımız olan “Molla Nəsrəddin”in birinci nömrəsinin işıq üzü görməsindən 115 il ötür. Bu dərginin ilk nömrəsi 1906-cı ilin aprelin 7-də Tbilisidə “Qeyrət” mətbəəsində çap olunmuşdur.
Qeyd edilməlidir ki, 1997-ci il oktyabr ayının 11-də Gürcüstanın paytaxtı Tbilisidə C.Məmmədquluzadənin ev-muzeyi açılmışdır. Böyük ədib Mirzə Cəlil 1897-1918-ci illərdə muzeyin yerləşdiyi binada yaşayıb-yaratmış, 1906-1918-ci illərdə “Molla Nəsrəddin” məcmuəsini nəşr etdirmişdir. Muzeydə ədibin Tbilisidəki fəaliyyətini əks etdirən sənədlər, fotomateriallar, “Molla Nəsrəddin” jurnalının nüsxələri və s. saxlanılır. Vaxtilə “Qeyrət” mətbəəsi də bu evin zirzəmisində yerləşmişdir. Hazırda qəzalı vəziyyətdə olan bu muzeyin binasının təcili təmirə ehtiyacı vardır.
07.04.2021-ci tarixində “Molla Nəsrəddin” jurnalının 115 illik yubiley günü Azərbaycan Respublikasının Gürcüstandakı səfiri Faiq Quliyev Tbilisidə C.Məmmədquluzadənin ev-muzeyini ziyarət etmiş, həmin muzeyin yerləşdiyi binanın əsaslı şəkildə təmir olunması üçün səylərin birləşdirilməsi məqsədilə Gürcüstan və Azərbaycanın müvafiq dövlət orqanları qarşısında məsələ qaldıracağını bildirmişdir.

Ambassador of the Republic of Azerbaijan to Georgia Faig Guliyev visited J.Mammadguluzadeh's house-museum
It has been 115 years since the first issue of "Molla Nasraddin" magazine was published by the Azerbaijani great writer, playwright, publicist and public figure Jalil Mammadguluzadeh . The first issue of this magazine was published on 7 April 1906 in Tbilisi in the "Zeal" printing house.
It should be noted that on 11 October 1997 in Tbilisi, Georgia's capital. Mammadguluzadeh's house-museum was opened. Great figure Mirza Jalil lived in the building where the museum was located in the 1897-1918 and published the "Molla Nasraddin" during 1906-1918. Documents, photomaterials, copies of the magazine "Molla Nasraddin" reflecting the activity of the edibles in Tbilisi represented at the museum. The printing house "Zeal" was also located in the basement of this house. The building of this museum currently needs an emergency repair.
On the 07.04.2021 115th anniversary of the magazine "Molla Nasraddin", Ambassador of the Republic of Azerbaijan to Georgia Faig Guliyev visited J.Mammadguluzadeh's house-museum and stated that Georgia and Azerbaijan will raise the issue in order to combine efforts to mainly repair the building where the museum is located.