Gürcüstanın Ətraf Mühitin Mühafizəsi və Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi ilə SOCAR arasında yerli fermerlərə dəstək üçün “Aqrodizel” layihəsinin həyata keçirilməsinə dair müqavilənin 2021-ci il üçün uzadılması ilə bağlı imzalanma mərasimi olmuşdur.
Sözügedən sənədi Gürcüstan tərəfindən Ətraf Mühitin Mühafizəsi və Kənd Təsərrüfatı naziri Levan Davitaşvili, SOCAR tərəfindən “SOCAR Petroleum Georgia” şirkətinin direktoru Levan Qiorqadze imzalamışlar. İmzalanma mərasimində Azərbaycan Respublikasının Gürcüstandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfir Faiq Quliyev, “SOCAR Energy Georgia” şirkətinin baş direktoru Mahir Məmmədov və adıçəkilən nazirlikdən digər rəsmilər iştirak etmişlər.
İmzalanma mərasimindən öncə keçirilmiş görüş zamanı nazir Levan Davitaşvili qonaqları salamlayaraq, pandemiya dövründə yerli fermerlərə dəstəklə bağlı irəli sürülmüş “Aqrodizel” layihəsinin həyata keçirilməsində göstərilən dəstəyə görə Azərbaycan dövlətinə təşəkkür etmiş, rəhbərlik etdiyi nazirlik ilə SOCAR arasında mövcud əməkdaşlıq səviyyəsindən məmnunluq ifadə etmişdir. O, sözügedən proqramın 2020-ci ildə uğurla yerinə yetirildiyini və bu əməkdaşlığın 2021-ci il ərzində də davam etdirilməsinin sevindirici hal olduğunu vurğulamışdır. Nazir bildirmişdir ki, ötən il bu proqram çərçivəsində Gürcüstanın aqrar sektorunun Azərbaycan mənşəli dizel yanacağı ilə təmin edilməsi davam etdirilmiş və bundan 125-dən çox fermer faydalanmış. Dizel yanacağının güzəştli qiymətlərlə satışı nəticədə yerli fermerlər 7.0 milyon laridən artıq qənaət əldə etmişlər.
Səfir Faiq Quliyev imzalanma mərasimində iştirakla bağlı dəvət üçün qarşı tərəfə təşəkkür edərək, iki ölkə arasında bütün sahələrdə olduğu kimi kənd təsərrüfatı sahəsində də sıx əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulduğunu diqqətə çatdırmışdır. Bildirilmişdir ki, ölkələrimiz çətin günlərdə hər zaman bir-birinin yanında olmuş, dəstək göstərmişlər. Bir neçə il əvvəl Gürcüstanda kənd təsərrüfatı sahəsində yüksək məhsuldarlıq olduğu dövrdə texnikalarla bağlı çatışmamazlıq və böyük tələbat yaranmış, bu ehtiyac ödənilməsi üçün Azərbaycan tərəfi öz texnikalarını Gürcüstana göndərmişdir. Bu gün də, dünyanı bürümüş koronavirus (COVID-19) pandemiyası şəraitində ölkələrimiz arasında həmrəylik və əməkdaşlıq davam etdirilir. Bu xüsusda, yerli fermerlərə dəstək göstərilməsi məqsədilə ötən il “Aqrodizel” layihəsinə start verilmiş və bunun icrası ilə bağlı SOCAR ilə Gürcüstanın Ətraf Mühitin Mühafizəsi və Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi arasında müqavilə imzalanmışdır. Səfir bu layihənin iki ölkə arasında dost və qardaşlıq münasibətlərinin bir daha bariz nümunəsi olduğunu vurğulamışdır.
“SOCAR Energy Georgia” şirkətinin baş direktoru Mahir Məmmədov bu proqramın pandemiya dövründə yerli fermerlərin üzləşdiyi çətinliklərin aradan qaldırılması məqsədilə icra edildiyini qeyd etmiş və layihənin 2020-ci il üçün nəticələrinin müsbət olduğunu söyləmişdir. O, bu sahədə əməkdaşlığa görə Gürcüstanın Ətraf Mühitin Mühafizəsi və Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinə təşəkkür edərək, layihənin Gürcüstanda aqrar sektorun inkişafına töhfə verəcəyinə ümidini ifadə etmişdir.

Georgia's Ministry of Environment Protection and Agriculture and SOCAR have signed an agreement to extend the contract for the implementation of the "Agrodisel" project to support local farmers until 2021
The document was signed by Levan Davitashvili - Minister of Environment Protection and Agriculture of Georgia, and Levan Giorgadze - Director of SOCAR Petroleum Georgia. The signing ceremony was attended by Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Azerbaijan to Georgia Faig Guliyev, Director General of SOCAR Energy Georgia Mahir Mammadov and other officials of the Ministry.
During the meeting before the signing ceremony, Minister Levan Davitashvili greeted the guests, thanked the Azerbaijani government for its support in implementing the "Agrodisel" project to support local farmers during the pandemic, and expressed satisfaction with the current level of cooperation between the ministry and SOCAR. He noted that the program was successfully implemented in 2020 and it is gratifying that this cooperation will continue in 2021. The Minister said that last year the Georgian agricultural sector continued to be supplied with Azerbaijani diesel fuel under this program, and more than 125 farmers benefited from it. As a result of the sale of diesel fuel at discounted prices, local farmers have saved more than 7.0 million lari.
Ambassador Faig Guliyev thanked the other side for the invitation to participate in the signing ceremony, noting that the two countries have established close cooperation in all areas, including agriculture. It was noted that our countries have always stood by each other and supported each other in difficult times. A few years ago, at a time of high agricultural productivity in Georgia, there was a shortage and high demand for equipment, and to meet this need, the Azerbaijani side sent its equipment to Georgia. Today, in the context of the global coronavirus (COVID-19) pandemic, solidarity and cooperation between our countries continue. In this regard, in order to support local farmers, the "Agrodisel" project was launched last year and an agreement was signed between SOCAR and the Ministry of Environment and Agriculture of Georgia. The ambassador stressed that this project is another clear example of friendly and fraternal relations between the two countries.
Mahir Mammadov, General Director of SOCAR Energy Georgia, noted that the program was implemented to address the challenges faced by local farmers during the pandemic, and said that the results of the project for 2020 are positive. He thanked the Georgian Ministry of Environmental Protection and Agriculture for cooperation in this field and expressed hope that the project will contribute to the development of the agricultural sector in Georgia.