Qanlı 20 Yanvar şəhidlərinin əziz xatirəsi ehtiramla anılıb
Səfir Faiq Quliyev və səfirliyin əməkdaşları Gürcüstandan olan şəhidlərin məzarlarını, ailə üzvlərini və yaxınlarını ziyarət ediblər.
Səfir əvvəlcə Marneuli rayonunun Kirəc-Muğanlı kəndindən olan şəhid Vəfadar Eminovun qardaşı Etibar Eminovun ailəsinə baş çəkib. Diplomat şəhidin yaxınlarına başsağlığı verib və ailənin qayğıları ilə maraqlanıb. O bildirib ki, 20 Yanvar şəhidləri arasında Gürcüstandan olan 6 soydaşımız var. Azərbaycan səfirliyi onların ailə üzvlərinin və yaxınlarının qayğılarını hər zaman diqqətdə saxlayır.
Gürcüstanda Azərbaycanlı İş Adamları Birliyinin (AZEBİ) adından şəhidin ailəsinə ərzaq sovqatı təqdim olunub.
Anım mərasimində AZEBİ-nin sədri Nəriman Qurbanov, Gürcüstan parlamentinin deputatı Zaur Darğallı və başqaları Azərbaycan və gürcü xalqlarının oxşar taleləri, azadlıq uğurundakı mübarizələri barədə danışıb, Vətən uğurunda canlarından keçən qəhrəmanların heç zaman unudulmayacağını vurğulayıblar.
Mərasimdə Marneuli merinin müavini Zaur Tabatadze, kənd ziyalıları və ağsaqqalları da iştirak ediblər.
Sonra səfir və onu müşayiət edən şəxslər Marneuli rayonu Qızılhacılı kəndində “20 Yanvar” şəhidi Mursaqulov İsmayıl Həsən oğlunun ailə üzvləri, Bolnisi rayonu Faxralı kəndində “20 Yanvar” şəhidi Əhmədov İlqar Hümbət oğlunun kənddə yerləşən məzarını və ailə üzvləri, Bolnisi rayonu Kəpənəkçi kəndində “20 Yanvar” şəhidi Turabov Tengiz Məmməd oğlunun ailə üzvləri, Qardabani rayonu Ağtəhlə kəndində “20 Yanvar” şəhidi İsmayılov Rəşid İslam oğlunun Qardabani rayonu Ağtəhlə kəndində yaşayan ailə üzvləri ilə görüşüblər.
Diplomat şəhid ailələrinin qayğıları ilə maraqlanıb, görüləcək işlərdən danışıb.
Qeyd edək ki, səfir və səfirliyin əməkdaşları yanvarın 21-də Saqareco rayonu Yor-Muğanlı kəndində “20 Yanvar” abidəsini ziyarət edəcək, “20 Yanvar” şəhidi Qayıbov Ələsgər Yusif oğlunun ailə üzvləri ilə görüşəcəklər.

The memory of the martyrs of Black January was honored
Ambassador Faig Guliyev and embassy staff visited the graves, family members and relatives of the martyrs from Georgia.
The Ambassador first visited the family of Etibar Eminov, the brother of the martyr Vafadar Eminov from Kiraj-Muganli village of Marneuli region. The diplomat expressed his condolences to the relatives of the martyr and inquired about the care of the family. He said that among the martyrs of January 20, there are 6 compatriots from Georgia. The Azerbaijani embassy always pays attention to the care of their family members and relatives.
On behalf of the Union of Azerbaijani Businessmen (AZEBI) in Georgia, a gift of food was presented to the martyr's family.
At the commemoration ceremony, AZEBI Chairman Nariman Gurbanov, Georgian MP Zaur Dargalli and others spoke about the similar fate of the Azerbaijani and Georgian peoples, their struggle for freedom, emphasizing that the heroes who died for the Motherland will never be forgotten.
The ceremony was attended by Deputy Mayor of Marneuli Zaur Tabatadze, village intellectuals and elders.
Then The ambassador and his entourage visited the grave of "January 20" martyr Mursagulov Ismayil Hasan oglu in Gizilhajili village of Marneuli region, the grave of "January 20" martyr Ahmadov Ilgar Humbat oglu in Fakhrali village of Bolnisi region and family members, "January 20" in Kapanakchi village of Bolnisi region The family members of the martyr Turabov Tengiz Mammad oglu met with the family members of the martyr "January 20" Ismayilov Rashid Islam oglu living in the village of Agtahla, Gardabani region.
The diplomat inquired about the care of the families of the martyrs and spoke about the work to be done.
On January 21, the Ambassador and embassy staff will visit the "January 20" monument in the village of Yor-Muganli, Sagarejo district, and meet with the family members of the "January 20" martyr Gayibov Alasgar Yusif.