Vebinar: Ulu Öndərin Azərbaycan-Gürcüstan əlaqələrinin qurulmasındakı xidmətləri
Dekabrın 11-də Tbilisidə xalqımızın ümummilli lideri Heydər Əliyevin anım gününə həsr olunmuş vebinar keçirilib.
Azərbaycanın Gürcüstandakı səfirliyinin təşkil etdiyi vebinarda 70-dən çox icma üzvü və fəal soydaşımız iştirak edib.
Azərbaycanın Gürcüstandakı səfiri Faiq Quliyev çıxış edərək ölkələrimiz arasındakı əlaqələrinin tarixindən danışıb, münasibətlərimizin strateji tərəfdaşlıq səviyyəsinə yüksəlməsində ulu öndər Heydər Əliyevin misilsiz xidmətlərini qeyd edib.
Onun sözlərinə görə, ulu öndər Heydər Əliyev hakimiyyətə gəldiyi ilk illərdən gürcü və Azərbaycan xalqlarının tarixi dostluğunu daha da inkişaf etdirməyə çalışıb.
Ümummilli Liderimizin və Gürcüstanın keçmiş Prezidenti Eduard Şevardnadzenin birgə səyləri nəticəsində Azərbaycan-Gürcüstan münasibətlərinin dostluq, əməkdaşlıq, qarşılıqlı təhlükəsizlik şəraitində inkişafının əsası qoyulub. Azərbaycanın yeni neft strategiyasının əsasını qoyan “Əsrin kontraktı” imzalandıqdan sonra, məhz Heydər Əliyevin uzaqgörənliyi, təkidli tələbi sayəsində Azərbaycan neftinin dünya bazarlarına çıxarılması üçün əsas marşrut qismində yüz minlərlə soydaşlarımızın yaşadığı Gürcüstan seçilib, bununla da Cənubi Qafqaz hazırda mühüm beynəlxalq enerji və nəqliyyat magistrallarının keçdiyi geoiqtisadi regiona çevrilib.
Bildirilib ki, Ulu Öndərin başladığı quruculuq, inkişaf, beynəlxalq birliyə açılma, ümummilli hədəflər naminə cəmiyyətin bütün sosial və siyasi kəsimlərini əhatə edən həmrəylik kursu onun siyasi varisi, Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilir. Məhz İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Bakı-Tbilisi-Ceyhan neft kəməri, Bakı-Tbilisi-Ərzurum, TANAP və TAP kəmərlərini birləşdirən Cənub Qaz Dəhlizi, Bakı-Tbilisi-Qars dəmiryol xətti reallaşdırılıb. “Qısaca desək, Prezident İlham Əliyevin uğurlu siyasətinin nəticəsini biz 44 günlük Vətən müharibəsində gördük, mənfur düşmənimiz, bütün dünya Azərbaycan dövlətinin gücünün, qüdrətinin, siyasi-iqtisadi, hərbi inkişafının şahidi oldu”, - deyə səfir vurğulayıb.
Səfir 44 günlük Vətən müharibəsinin ilk günlərindən başlayaraq Gürcüstanda azərbaycanlıların Azərbaycan Ordusuna göstərdikləri dəstəyə görə minnətdarlıq edib.
Sonra Azərbaycanın Gürcüstandakı baş konsulu Pərviz İsmayılzadə, Gürcüstan parlamentinin sabiq deputatları Azər Süleymanov, Mahir Dərziyev, Ruslan Hacıyev, Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin Gürcüstan bölməsinin rəhbəri Rafiq Hümbət, Azərbaycanlı İş Adamları Birliyinin İdarə heyətinin sədri Nəriman Qurbanov, Gürcüstanın Azərbaycanlı Jurnalistlər Birliyinin sədri, “Gaxa.ge” informasiya portalının redaktoru Nizami Məmmədzadə, “24 news.ge” portalının rəhbəri Azər Məmmədov, jurnalist Akif Xansultanlı, Tbilisidəki M.F.Axundov adına Azərbaycan Mədəniyyəti Muzeyinin direktoru Leyla Əliyeva professor Mahmud Kamaloğlu, teatrşünas Namiq Hacıyev, Nərgiz Əliyeva və başqaları çıxış ediblər.
Çıxışlarda Ulu Öndər Heydər Əliyevin şah əsəri olan müasir, müstəqil Azərbaycanın demokratik, tolerant, güclü iqtisadiyyata və qüdrətli orduya malik dövlət kimi, dünyada öz layiqli yerini tutduğu xüsusi qeyd edilib.
Bildirilib ki, Ulu Öndərin əziz xatirəsi Gürcüstanda yaşayan soydaşlarımızın qəlbində yaşayır və daim yaşayacaq. Ümummilli Liderimizin əsasını qoyduğu Azərbaycan-Gürcüstan dostluğu bundan sonra da möhkəmlənəcək və inkişaf edəcək.

Webinar: The Great Leader's services in establishing Azerbaijan-Georgia relations
A webinar dedicated to the memory of national leader Heydar Aliyev was held in Tbilisi on December 11.
More than 70 community members and active compatriots took part in the webinar organized by the Azerbaijani Embassy in Georgia.
Azerbaijani Ambassador to Georgia Faig Guliyev spoke about the history of relations between the two countries, noting the great leader Heydar Aliyev's unparalleled contribution to raising our relations to the level of strategic partnership.
According to him, the great leader Heydar Aliyev tried to further develop the historical friendship of the Georgian and Azerbaijani peoples from the first years of his rule.
As a result of the joint efforts of our national leader and former President of Georgia Eduard Shevardnadze, the foundation has been laid for the development of Azerbaijani-Georgian relations in the conditions of friendship, cooperation and mutual security. After the signing of the Contract of the Century, which laid the foundation for Azerbaijan's new oil strategy, Georgia, home to hundreds of thousands of our compatriots, was chosen as the main route for the export of Azerbaijani oil to world markets thanks to Heydar Aliyev's foresight and insistence. has become a region.
It was noted that the course of solidarity initiated by the Great Leader for construction, development, opening to the international community, covering all social and political segments of society for national goals is being successfully continued by his political successor, President Ilham Aliyev. It was under the leadership of Ilham Aliyev that the Baku-Tbilisi-Ceyhan oil pipeline, the Southern Gas Corridor connecting the Baku-Tbilisi-Erzurum, TANAP and TAP pipelines, and the Baku-Tbilisi-Kars railway were implemented. "In short, we saw the result of the successful policy of President Ilham Aliyev in the 44-day Patriotic War, our hated enemy, the whole world witnessed the strength, power, political, economic and military development of the Azerbaijani state," he said.
The ambassador thanked Azerbaijanis for their support of the Azerbaijani Army in Georgia since the first days of the 44-day war.
Then the Consul General of Azerbaijan in Georgia Parviz Ismayilzade, former members of the Georgian Parliament Azer Suleymanov, Mahir Darziyev, Ruslan Hajiyev, the head of the Georgian branch of the Writers' Union of Azerbaijan Rafig Humbat, the chairman of the Union of Azerbaijani Businessmen Nariman Gurbanov, the chairman of the Union of Azerbaijani Journalists of Georgia, Gaxa.ge Nizami Mammadzadeh, editor of the information portal, Azer Mammadov, head of the 24 news.ge portal, journalist Akif Khansultanli, director of the MFAkhundov Museum of Azerbaijani Culture in Tbilisi Leyla Aliyeva, professor Mahmud Kamaloglu, theater critic Namig Hajiyev, Nargiz Aliyeva and others spoke.
It was noted in the speeches that modern, independent Azerbaijan, a masterpiece of National Leader Heydar Aliyev, has taken its rightful place in the world as a democratic, tolerant state with a strong economy and a powerful army.
It was noted that the memory of the Great Leader lives in the hearts of our compatriots living in Georgia and will always live. The Azerbaijani-Georgian friendship, founded by our national leader, will continue to strengthen and develop.